Wakacyjne praktyki studenckie w Obserwatorium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie (Rok akademicki 2017/2018)

Wymiar praktyk: 120 godz.

Termin I turnusu: Od 2 lipca do 16 lipca 2018 (I turnus)
Termin II turnusu: Od 17 lipca do 31 lipca 2018 (II turnus)

Miejsce: Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie k. Wińska, gmina Wińsko, powiat wołowski (ok. 70 km od Wrocławia).

Program praktyk

Studenci biorący udział w praktykach zostaną podzieleni na dwie grupy i będą realizować dwa bloki programowe każdy po 60h.

Blok astrofizyczny (60h):

Wrocławscy astrofizycy zajmują się głównie gwiazdami zmiennymi, które badają metodami tzw. asterosejsmologii. Ta rozwijająca się coraz burzliwiej technika pozwalająca "zajrzeć" do wnętrz gwiazdowych może wkrótce pomóc poznać dużo lepiej fizykę ewolucji niektórych gwiazd, zwłaszcza masywnych. Specjaliści w tej dziedzinie poprowadzą następujące zajęcia (prof. dr hab. J. Daszyńska-Daszkiewicz, dr W. Szewczuk, dr J. Molenda-Żakowicz, dr G. Kopacki, dr G. Michalska):

 • Planowanie obserwacji.
 • Obserwacje CCD gromad otwartych i kulistych.
 • Kalibracja i redukcja danych (fotometria aperturowa i profilowa oraz pośrednia metoda odejmowania obrazów). Wprowadzenie do IRAF-a i DAOPHOT-a.
 • Transformacja jasności do systemu standardowego.
 • Sporządzanie i interpretacja wykresów kolor-jasność oraz wykresu dwuwskaźnikowego gromad gwiazd.
 • Poszukiwanie gwiazd zmiennych: a) analiza krzywych blasku, b) inne metody poszukiwania gwiazd zmiennych (metoda odejmowania obrazów).
 • Wprowadzenie do fotometrii podczerwonej.
 • Analiza fourierowska uzyskanych krzywych blasku.
 • Kalibracja i redukcja spektroskopowych obserwacji archiwalnych wybranych gwiazd (bias, dark, flatfield) programem IRAF
 • Wyznaczanie prędkości radialnych analizowanych gwiazd metodą korelacji krzyżowej programem IRAF
 • Kilka wykładów i ćwiczeń dotyczących budowy i ewolucji gwiazd - szczegółowy program tutaj
 • Wstęp do asteroseismologii.
 • Southern African Large Telescope (SALT): udział Polski w projekcie SALT (wykład) i przygotowanie aplikacji o czas obserwacyjny (warsztat).
 • Astrofotografia (terenowe zajęcia praktyczne) i wyznaczanie refrakcji atmosferycznej (warsztat).

Blok heliofizyczny (60h):

Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego jest największym ośrodkiem w Polsce specjalizującym się w fizyce Słońca. Specjaliści w tej dziedzinie poprowadzą następujące zajęcia (prof. UWr dr hab. A. Berlicki, dr K. Radziszewski, dr S. Kołomański, dr T. Mrozek):

 • Zapoznanie z podstawowymi instrumentami obserwacyjnymi - budowa, działanie, zasady obsługi i bezpieczeństwo obserwatorów.
 • Wstęp do fizyki Słońca - parę wykładów poświęconych naszej najbliższej gwieździe oraz zjawiskom aktywnym na Słońcu.
 • Proste patrolowe obserwacje heliofizyczne przy użyciu teleskopu horyzontalnego, filtrogramy protuberancji i rozbłysków.
 • Obserwacje filtrogramowe protuberancji i obszarów aktywnych prowadzone Dużym Koronografem.
 • Obserwacje zjawisk aktywnych (erupcje protuberancji, rozbłyski) spektrografem obrazującym MSDP.
 • Udział w bieżących programach obserwacyjnych.
 • Metody opracowania obserwacji heliofizycznych - redukcja samodzielnie wykonanych obserwacji.
 • Samodzielna praca na zredukowanych obrazach i widmach.
 • Wyznaczanie podstawowych parametrów plazmy koronalnej z obserwacji rentgenowskich - praca na danych satelitarnych.
 • Wykład o satelitarnych obserwacjach źródeł promieniowania rentgenowskiego przy użyciu apertur kodowanych.
 • Ćwiczenia dotyczące rekonstrukcji obrazów rentgenowskich Mgławicy Krab i rozbłysków słonecznych, fotometrii i analizy zmian położeń źródeł w funkcji czasu oraz energii.
 • Analiza widm promieniowania rentgenowskiego przy użyciu pakietu OSPEX - bez i z rozdzielczością przestrzenną na przykładzie obserwacji RHESSI i FERMI.
 • Wykład na temat obserwacji Słońca w zakresie EUV i SXR.
 • Wykład interdyscyplinarny na temat wpływu ewolucji Słońca na Ziemię.
 • Pracownia: analiza danych z instrumentu AIA na satelicie SDO - wyznaczenie parametrów geometrycznych i kinematycznych zjawisk aktywnych obserwowanych w zakresie EUV.

Dojazd

Obserwatorium znajduje się w małej wsi Białków, blisko drogi łączącej Żmigród z Wińskiem.

Położenie: 51o 28' 34.6" N, 16o 39' 22.2" E .

Zajęcia rozpoczynają się:

I turnus: poniedziałek 2 lipca, godz. 12:00 - przyjazd w dniu rozpoczęcia praktyk od godziny 8:00
II turnus: wtorek 17 lipca, godz. 12:00 - przyjazd w dniu rozpoczęcia praktyk od godziny 8:00

Osobą, która na miejscu w Białkowie przydzieli pokoje i podzieli na grupy, będzie dr Krzysztof Radziszewski. W razie kłopotów z dojazdem lub z pytaniami bytowo-socjalnymi należy kierować się bezpośrednio do niego.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Stara droga nr 5

Przy podróży samochodem, należy dojechać do Żmigrodu, który znajduje się na trasie Wrocław-Poznań, następnie w mieście skręcić na drogę 339 w kierunku Wołowa. Po kilkuset metrach pojawia się znak skrętu w prawo do Wińska. Trzeba przejechać około 18 km. Sugerujemy ostrożną jazdę na tym odcinku, w kilku miejscach znajdują się dość zaskakujące zakręty. Za wsią Stryjno zaczyna się las, gdzie trzeba wypatrywać znaku skrętu w prawo: Białków 0,8.

Droga samochodem przez Żmigród od strony Wrocławia

Droga przez Stryjno do Białkowa

Nowa droga - S5

Przy podróży samochodem, należy dojechać do Żmigrodu, który znajduje się na trasie Wrocław-Poznań (S5), na zjeździe do miasta jechać drogą 339 w kierunku Żmigrodu. Po kilkuset metrach pojawi się znak skrętu w lewo do Wińska. Trzeba przejechać około 18 km. Sugerujemy ostrożną jazdę na tym odcinku, w kilku miejscach znajdują się dość zaskakujące zakręty. Za wsią Stryjno zaczyna się las, gdzie trzeba wypatrywać znaku skrętu w prawo: Białków 0,8.

Droga samochodem przez Żmigród od strony Wrocławia

Droga przez Stryjno do Białkowa

Przy dojeździe środkami komunikacji masowej, można dojechać do Wrocławia i stąd z dworca PKS na ulicy Suchej autobusem do Wińska. Dworzec PKS znajduje się z tyłu dworca PKP Wrocław Główny. Podróż do Wińska trwa niecałe dwie godziny. Niestety z Wińska do Białkowa trzeba przejść 4 km pieszo.

Droga z Wińska do Białkowa

Autobusy do Wińska proszę sprawdzać parę dni przed wyjazdem np. na http://www.e-podroznik.pl/

Warunki lokalowe

Nocleg zapewniamy bezpłatnie w Obserwatorium. Warunki na miejscu są bardzo dobre. Willa, w której znajdują się pokoje gościnne, kuchnia i węzeł sanitarny jest po gruntownym remoncie (Rys. 4, 5). Należy ze sobą zabrać własną pościel lub śpiwór + prześcieradło. UWAGA ! Ze względu na zajęcia terenowe z astrofotografii wskazane jest zabranie na praktyki aparatu fotograficznego (najlepiej lustrzanki) nadającego się do robienia zdjęć nocnego nieba oraz statywu. Na miejscu znajduje się dobrze wyposażona kuchnia z lodówką, mikrofalówką, płytą ceramiczną i piekarnikiem, jednak nie ma żadnego cateringu, więc wszystkie posiłki trzeba przygotować we własnym zakresie. Nie ma też pralki. Dobrze zaopatrzone sklepy znajdują się w Wińsku, nieco bliżej jest mały wiejski sklep w Stryjnie.

W budynkach Obserwatorium istnieje dostęp do bezprzewodowego internetu, drukarki i komputera. Można przywieźć ze sobą laptopy. Szybkość łącza internetowego nie jest jednak wysoka więc funkcjonalność połączenia jest ograniczona.

 W razie problemów z dojazdem proszę dzwonić do Obserwatorium, 71 389-80-24, ewentualnie do godz. 15:00 do sekretariatu Instytutu Astronomicznego we Wrocławiu, 71 337-80-60

Ogłoszenia dla studentów

Ogłoszenia na dzień 27.09.2018 r.

Przypominam zgodnie z komunikatem Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 7 marca 2018 r. w sprawie organizacji roku akademickiego 2018/2019 w Uniwersytecie Wrocławskim, że zajęcia dydaktyczne zaczynają się 3 października 2018 r. (środa).


 Ogłoszenia na dzień 26.09.2018 r.

UWAGA I rok astronomii (studia licencjackie)

Przypominam, że studenci powinni zapisywać się w USOSie w zależności od wybranej ścieżki (A lub B) na ćwiczenia z przedmiotów Matematyka 1 lub Analiza matematyczna 1 do prowadzących:

 • Matematyka 1 - dr U. Bąk-Stęślicka lub dr G. Michalska
 • Analiza matematyczna 1 - dr W. Szewczuk lub dr E. Niemczura

Studenci, którzy potrzebują przepisać oceny proszeni są o zgłaszanie się z podaniem do mnie (Instytut Astronomiczny, Kopernika 11, budynek A, pok. 14), ponieważ muszę zaopiniować wniosek zaadresowany do Prodziekana dr hab., prof. UWr Andrzeja Frydryszaka. Po zaopiniowaniu podanie będzie przekazane przez sekretariat IA do Dziekanatu. Przepisania ocen można dokonać przez pierwsze dwa tygodnie semestru zimowego.


Ogłoszenia na dzień 19.09.2018 r.

W czwartek, 27 września 2018, dzień adaptacyjny dla studentów przyjętych w tegorocznej rekrutacji na I rok studiów I stopnia na Wydziale Fizyki i Astronomii
Uroczysta immatrykulacja godz. 14.30: uroczysta immatrykulacja, złożenie ślubowania oraz wykład inauguracyjny odbędą się w Oratorium Marianum, Gmach Główny Uniwersytetu, pl. Uniwersytecki 1
(Uwaga: obecność obowiązkowa – złożenie ślubowania jest warunkiem koniecznym wpisu na I rok)


Spotkanie informacyjno-organizacyjne

godz. 12.00: spotkanie dla studentów kierunku astronomia odbędzie się w sali 119 Instytutu Fizyki Doświadczalnej, plac M. Borna 9
(Na spotkaniu podane zostaną różne szczegóły dotyczące studiowania na naszym wydziale, będzie też czas na pytania – zachęcamy do uczestnictwa)

Kilka ważnych spraw organizacyjnych dla I roku

Od 28 września do 12 października 2018 zapraszamy do Dziekanatu Wydziału w celu podpisania umowy o świadczenie usług edukacyjnych. Prosimy o zabranie ze sobą potwierdzenia złożenia ślubowania, jakie otrzymają Państwo do podpisu podczas immatrykulacji. Osoby, które w powyższym terminie nie dopełnią formalności, nie zostaną wpisane na listę studentów. Przypominamy także o konieczności odznaczenia w systemie IRK chęci otrzymania legitymacji studenckiej (ELS) oraz uiszczenia za nią opłaty.


Zapisy na zajęcia będą możliwe poprzez system USOS w dniach 25 września – 5 października 2018. W późniejszym terminie, po uruchomieniu zajęć, zostaną Państwo poproszeni o potwierdzenie swoich wyborów poprzez tzw. podpięcie przedmiotów.

Informacja o obowiązkowym szkoleniu bhp i ppoż (link) oraz o zapisach na lektoraty z języków obcych (link) znajduje się na wydziałowej stronie internetowej w komunikatach.

Z-ca Dyr. ds. Dydaktycznych dr hab. R. Falewicz

Seminarium instytutowe

Seminarium instytutowe

Seminarium instytutowe odbywać się będzie w ostatnie poniedziałki miesiąca o godz. 11:00.

 

ROK AKADEMICKI 2017/18:

 • 14.05.2018 — Hans ZINNECKER (Univ. Autonoma de Chile, Santiago, Chile): Airborne infrared astronomy with SOFIA
 • 19.03.2018 — Bronisław RUDAK (Centrum Astronomiczne im. M.Kopernika PAN, Toruń): Wszechświat w promieniach γ „bardzo dużej energii”
 • 26.02.2018 — Michele ARMANO (European Space Agency): LISA Pathfinder: success has never been so light
 • 29.01.2018 — Ewa ŁOKAS (Centrum Astronomiczne im. M.Kopernika PAN, Warszawa): Bliskie spotkania galaktyk
 • 18.12.2017 — Mikołaj GRZĘDZIELSKI (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Warszawa): Zmodyfikowana lepkość i nieprzezroczystości atomowe w dyskach akrecyjnych
 • 27.11.2017 — Maciej BIELICKI (Leiden University, Holandia): Kosmologia obserwacyjna z największymi przeglądami nieba
 • 23.10.2017 — Andrzej PIGULSKI Naukowy potencjał misji BRITE

ROK AKADEMICKI 2016/17:

 • 29.05.2017 — Arkadiusz BŁAUT (Instytut Fizyki Teoretycznej, UWr): Detekcja fal grawitacyjnych w detektorach kosmicznych
 • 24.04.2017 — Bożena CZERNY (Instytut Fizyki Teoretycznej PAN, WArszawa): Kwazary i ciemna energia
 • 03.04.2017 — Grzegorz PIETRZYŃSKI (Centrum Astronomiczne im. M.Kopernika PAN, Warszawa): Projekt Araukaria czyli jak zmierzyć Wszechświat z dokładnością do 1%

Zasady rekrutacji (2018)

Studia I stopnia

Rekrutacja

NOWA MATURA:

 • W postępowaniu rekrutacyjnym brane będą pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych z przedmiotów wymienionych w tabeli.
 • Wynik egzaminu maturalnego, wyrażony jako liczba uzyskanych procentów, pomnożony będzie przez odpowiedni współczynnik zawarty w tabeli.
 • Jeśli egzamin z danego przedmiotu zdawany był na dwóch poziomach, pod uwagę brany będzie wynik korzystniejszy.
 • Lista rankingowa tworzona będzie na podstawie sumy uzyskanych punktów. Jeśli kandydat nie zdawał na egzaminie maturalnym któregoś z wymienionych niżej egzaminów, otrzymuje za ten egzamin zero punktów, ale może przystąpić do postępowania rekrutacyjnego.
 • Warunkiem koniecznym przyjęcia na studia jest uzyskanie minimum 30 punktów.
  Przedmiot Współczynnik dla poziomu podstawowego Współczynnik dla poziomu rozszerzonego
Przedmiot podstawowy Fizyka 0,5 1,5
Przedmiot podstawowy Matematyka 0,5 1,5
Przedmiot dodatkowy (do wyboru) Chemia, Informatyka 0,25 0,5
Język nowożytny (pisemny) dowolny 0,2 0,4STARA MATURA:

Kandydaci ze ,,starą maturą” przystępują do egzaminu. Egzamin będzie miał formę rozmowy kwalifikacyjnej. Zakres egzaminu obejmuje zagadnienia, których lista znajduje się tutaj.

ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI UZYSKANE ZA GRANICĄ:

Podstawą rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca wiedzę i umiejętności kandydata z fizyki i matematyki na poziomie szkoły średniej. Rozmowa oceniana jest w skali 0-10 punktów. Na podstawie liczby uzyskanych punktów tworzona jest lista rankingowa kandydatów. Warunkiem koniecznym przyjęcia na studia jest uzyskanie minimum 5 punktów.

Bez postępowania kwalifikacyjnego przyjmowani będą laureaci i finaliści następujących olimpiad centralnych:

Olimpiada Astronomiczna
Olimpiada Chemiczna
Olimpiada Fizyczna
Olimpiada Matematyczna

Matura międzynarodowa

Kandydaci posiadający dyplom IB przyjmowani są na studia w ramach postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów legitymujących się tzw. „nową maturą”. Dla potrzeb rankingu kandydaci, otrzymują punkty rekrutacyjne w liczbie równej maksymalnej ilości punktów przewidzianych w rekrutacji na dany kierunek studiów (N) pomnożonej przez względną liczbę punktów uzyskanych na dyplomie IB i podzielonej przez 45. Punkty rekrutacyjne = (N x liczba punktów na dyplomie IB)/45.

Matura dwujęzyczna

Kandydat, który zdał maturę dwujęzyczną z języka obcego otrzymuje w celu obliczenia punktów rekrutacyjnych maksymalną liczbę punktów za poziom podstawowy z języka obcego (100%), pomnożoną przez odpowiedni współczynnik określony w zasadach rekrutacji. Wynik egzaminu z języka obcego zdanego na poziomie dwujęzycznym jest przeliczany na wynik egzaminu z języka obcego na poziomie rozszerzonym przez pomnożenie przez 4/3 i zaokrąglenie do pełnego procenta, a następnie mnożony przez odpowiedni współczynnik określony w zasadach rekrutacji.

Studia II stopnia

O przyjęcie mogą ubiegać się absolwenci dowolnego kierunku studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Podstawą rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca wiedzę i umiejętności z fizyki, matematyki i astronomii na poziomie licencjackich studiów astronomii. Wykaz zagadnień określający obowiązujący zakres wiedzy udostępniony jest w dziekanacie i na stronach internetowych Wydziału. Rozmowa kwalifikacyjna oceniana jest w skali 0-10 punktów. Warunkiem przyjęcia na studia jest uzyskanie minimum 5 punktów. Absolwenci studiów pierwszego stopnia astronomii oraz absolwenci studiów pierwszego lub drugiego stopnia fizyki lub fizyki technicznej, którzy na dyplomie ukończenia studiów na tych kierunkach uzyskali ocenę co najmniej dobrą, są zwolnieni z rozmowy kwalifikacyjnej i będą przyjmowani na podstawie złożonych dokumentów.  

DYPLOM UZYSKANY ZA GRANICĄ

Podstawą rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca wiedzę i umiejętności kandydata z fizyki, matematyki i astronomii na poziomie studiów licencjackich astronomii. Wykaz zagadnień określający obowiązujący zakres wiedzy udostępniony jest w dziekanacie i na stronach internetowych Wydziału. Rozmowa kwalifikacyjna oceniana jest w skali 0-10 punktów. Warunkiem przyjęcia na studia jest uzyskanie minimum 5 punktów.

Więcej artykułów…

 1. Słońce "na żywo" - filmy SDO