Wysoka aktywność Słońca na początku maja 2024 r.
Od tygodnia nasza gwiazda raczy nas serią silnych rozbłysków słonecznych. Odpowiedzialny za nie jest obszar aktywny 3664. Po przejściu przez południk słoneczny zaczął on generować całą serię bardzo silnych rozbłysków, z których największy osiągnął klasę X6. Rozbłyski tej klasy są dość rzadkie, jak dotąd w trwającym cyklu aktywności mieliśmy jedynie 4o rozbłysków klasy X i tylko jeden nieco silniejszy od zjawiska z 11 maja. Z silnymi rozbłyskami praktycznie zawsze związane są wyraźne wyrzuty materii koronalnej ze Słońca, które mkną przez przestrzeń międzyplanetarną. Osiągają one bardzo duże rozmiary i niektóre zahaczają o ziemska magnetosferę. Wywołują one wtedy burze magnetyczne i inicjują silne zjawiska zórz polarnych.
W miniony weekend dotknęła nas niezwykle silna burza magnetyczna. poprzednio tak silna wydarzyła się aż 20 lat temu. W całym kraju mogliśmy obserwować zorze. Z piątku na sobotę zorze sięgały u nas zenitu, przez następne dwie noce było je widać po północnej stronie nieba.
Słońce nie pokazało jeszcze wszystkich swoich możliwości. Przechodzimy wciąż przez maksimum aktualnego cyklu aktywności. W całym 2021 roku mieliśmy tylko 2 rozbłyski klasy X, w 2022 roku było ich siedem, w minionych 13, a w tym roku do dzisiaj (13 maja) już 19. Mamy prawo przypuszczać że noce z zorzami powtórzą się jeszcze nie jeden raz.
Podgląd aktywności rozbłyskowej z ostatniego tygodnia znajdziecie tutaj. Obszar 3664 jest widoczny na południowej półkuli Słońca. Zwróćcie tez uwagę na kropkę w prawym górnym rogu. To rozmiar Ziemi dla porównania :)