Łuna praska

ciemna strona światła


Zacznijmy od postawienia dwóch pytań. Kiedy ostatnio widziałeś ⁄ widziałaś prawdziwie czarne nocne niebo pełne gwiazd, ozdobione wstęgą Drogi Mlecznej? I jak często masz okazję oglądać taki widok? I o ile nie mieszkasz na wsi, daleko do dużych miast, to odpowiedzi zapewne będą następujące: dawno i niezbyt często. Kto choć raz próbował dostrzec choćby najjaśniejsze gwiazdy, stojąc na ulicy w mieście wie, że nie jest to proste. Łatwo się domyślić, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest sztuczne oświetlenie - ogromna ilość różnego rodzaju lamp oświetlających nocą ludzkie osiedla od najmniejszych wsi po największe miasta. Pozornie sprawa jest prosta i można by na tym rzecz zakończyć, ale pozory mylą.

Od połowy XX wieku szybko wzrasta ilość sztucznego oświetlenia zewnętrznego używanego przez człowieka nocą. Jednak znacząca większość zewnętrznych instalacji oświetleniowych nie jest właściwie zaprojektowana. W wyniku tego duża część światła emitowanego przez to oświetlenie jest marnowana, powodując tzw. zanieczyszczenie światłem (ang. light pollution). To marnowane światło, rozpraszając się w atmosferze, powoduje wzrost jasności nocnego nieba. W obszarach najbardziej zurbanizowanych jasność nocnego nieba jest tak duża, że widoczne są tylko najjaśniejsze gwiazdy. Niestety, problem zanieczyszczenia światłem nie ogranicza się tylko do wzrostu jasności nocnego nieba i wynikających z tego utrudnień w obserwacjach astronomicznych. Negatywne skutki tego problemu ujawniają się w wielu dziedzinach życia, czyniąc go równie poważnym jak zanieczyszczenie atmosfery, wody i gleby.

Na stronach tej witryny dowiecie się, dlaczego tracimy ciemne noce niebo i jakie są tego skutki oraz czy musi tak być, czy można coś zrobić, aby rozgwieżdżone niebo z Drogą Mleczną nie zniknęły zupełnie dla ludzi, stając się w przyszłości mglistym wspomnieniem z dzieciństwa lub opowieścią zaczynającą się tak: „dawno, dawno temu, gdy nocne niebo zdobił srebrzysty pas Drogi Mlecznej ...”

Jeśli masz mniej czasu, zajrzyj do podsumowania zawierającego najważniejsze informacje o zanieczyszczeniu światłem


Witryna powstała na podstawie wykładów popularnonaukowych o zanieczyszczeniu światłem, które odbyły się m.in. w Instytucie Astronomicznym UWr.

Masz pytania lub uwagi, napisz do autora witryny

ostatnia aktualizacja: 04.11.2008

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!