obraz_nagłowka
Hala Izerska

Łąka Izerska potoczne zwana Halą Izerską położona w centralnej części Izerskiego PCN

Nocne niebo nad osadą Orle

Nocne niebo nad osadą Orle

Księzycowa noc w Izerach

Księzycowa noc w Izerach

Księżyc smartfonem przez teleskop

Smartfon i prosty teleskop - tyle wystarczy, aby zrobić zdjęcie Księzyca z wyraźnie widocznymi utworami na powierzchni.

Izerskie Długie Ekspozycje 2021

2 – 5 września 2021


Pobierz program IDE 2021 wraz z informacjami organizacyjnymi i wskazówkami dojazdu do Orla (pdf, 1,4 MB).

Informacje podstawowe

Spotkania IDE odbywają się w niewielkiej osadzie położonej w Górach Izerskich i jednocześnie w granicach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. W osadzie znajdują się tylko 4 budynki, które tworzą schronisko „Stacja Turystyczna Orle”. Osada leży w dolinie Kamionka otoczonej przez niewysokie wzniesienia, dzięki czemu niebo nie jest przesłonięte wyżej niż do 15° nad horyzont. Nocne niebo tuż nad horyzontem rozjaśnione jest nieco przez światła okolicznych miejscowości, ale bliżej zenitu pozostaje ciemne. Droga Mleczna widoczna jest bardzo wyraźnie. Typowa jasność nocnego, bezksiężycowego nieba w zenicie wynosi 21.5 mag/arcsec2 (to tylko 1.5 raza jaśniej niż niebo naturalnie ciemne).

Początkującym miłośnikom astronomii pomożemy poznać podstawy obserwacji astronomicznych i fotografii nieba. Bardziej zaawansowanym pokażemy techniki redukcji i analizy obserwacji. Wszyscy będą mogli wysłuchać ciekawych wykładów o tematyce astronomicznej.

Nie zapominamy też o tym, że Góry Izerskie to nie tylko nocne niebo, ale także wspaniała przyroda przez 24h na dobę. Dlatego w programie znajdzie się czas na wędrówki po okolicy i fotografię przyrodniczą.

Co w programie?

Szczegółowy program IDE zmienia się z roku na rok, ale zwykle obejmuje on:

Zajęcia prowadzą zawodowi astronomowie i doświadczeni miłośnicy astronomii.

Jak dotrzeć na miejsce wydarzenia?

Gdzie zanocować?

W osadzie Orle znajduje się tylko jeden obiekt noclegowy - schronisko „Stacja Turystyczna Orle”. Ze względu na to, że zajęcia w trakcie IDE będą odbywać się w różnych porach dnia i nocy, polecamy nocować w Orlu. Noclegi z wyżywieniem (lub bez) można zarezerwować w formularzu zgłoszeniowym.

Co zabrać ze sobą?

Szczegółowy program pleneru zostanie podany w drugiej połowie sierpnia po zamknięciu listy uczestników. Układając program uwzględnimy poziom astronomicznego zaawansowania uczestników i ich liczbę. Zaglądaj na profil Astro Izery na FB.

Masz pytania lub uwagi, napisz do nas:
adres jako png

początek strony

-----