Bezpieczeństwo podczas obserwacji zaćmienia Słońca.


Obserwacje Słońca są niebezpieczne i grożą czasowym bądź trwałym uszkodzeniem wzroku.
NIGDY nie należy używać do obserwacji Słońca instrumentów optycznych, które nie sa do tego specjalnie przeznaczone.

Jaskrawość tarczy słonecznej jest tak duża, że nigdy nie można na Słońce patrzeć swobodnie niechronionymi oczyma. Zasada ta obowiązuje w taki sam sposób podczas zaćmienia częściowego. Pomimo tego że Księżyc blokuje część światła pochodzącego od Słońca, niezakryta część tarczy słonecznej nadal jest tak samo jaskrawa i patrzenie na nią jest tak samo groźne jak i poza zaćmieniem.

Wzrok podczas patrzenia na tarczę słoneczną musi być chroniony nie tylko przed nadmiarem światła, ale i  promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym. Z tego względu wiele domowych rozwiązań mimo ograniczenia ilości światła nie daje wystarczającego bezpieczeństwa dla naszego wzroku. W szczególności  bardzo nieskuteczne, a więc i niebezpieczne, są wszelkiego rodzaju okopcone szybki, zdjęcia rentgenowskie, płyty CD, a tym bardziej jakiekolwiek okulary przeciwsłoneczne.
tego nie używamy

Z dostępnych na naszym rynku materiałów bezpieczne są jedynie:
tego używamy
Do filtra spawalniczego dobrze jest dokupić filtr UV i patrzeć na Słońce przez oba złożone ze sobą filtry. Listę sklepów w waszej okolicy, które prowadzą sprzedaż takich materiałów można uzyskać na sieci.


Inną bezpieczną metodą jest projekcja obrazu Słońca na ekran przy wykorzystaniu standardowej lunety lub lornetki. W projekcji takiej obraz rzuca się na ekran umieszczony za lunetą/lornetką. Metoda ta pozwala patrzeć na obraz Słońca jednocześnie wielu osobom. Szczegóły dotyczące sposobu realizacji takie projekcji znajda Państwo na tej stronie.

metoda projekcyjna